Domácí péče: dostupné služby pro seniory
Autor článku Stannah

Dokud jsme mladí, neřešíme, zda je náš domov vhodný pro život v seniorském věku. Přirozeně si přejeme vést co nejdéle aktivní život. S přibývajícím věkem se ale běžné domácí úkony stávají obtížně zvladatelnými. Služba domácí péče je pro seniory často ideálním řešením.
Rostoucí potřeba péče o seniory
V současné době tvoří senioři, tedy lidé ve věku 65 let a více, celou jednu pětinu české populace. Ženy se dožívají v průměru 82, muži 76 let. S vyšším věkem dožití se posouvá i aktivní věk. Navzdory tomu přibývá lidí, kteří potřebují trvalou nebo alespoň občasnou péči.
Přes možnost pobytu ve specializovaných zařízených, by si sedm z deseti českých seniorů přálo zůstat doma, v prostředí, které důvěrně znají. Pobyt v domově pro seniory by navíc často volili jen proto, že nemají jinou možnost nebo proto, že nechtějí zůstat svým blízkým na obtíž.
Vedle pozitivního vlivu známého prostředí, je důležitý také požadavek na zachování soukromí a důstojnosti. Při rozhodování hraje svou roli rovněž strach z neznáma, negativní zkušenosti s péčí o příbuzné, případně obava ze ztráty samostatnosti a nezávislosti.
Různé typy domácí péče
Koncept domácí péče vznikl v Česku v roce 1990. Profesionální domácí péče je ideální variantou v případě, že se senior nedokáže o sebe plně postarat sám, nebo není možné, aby se o něho pravidelně starala osoba blízká. Poskytované služby jsou:
- Terénní domácí péče
- Zdravotní a preventivní domácí péče
- Terénní ošetřovatelská služba
Terénní domácí péče
Základním posláním je poskytovat seniorům potřebné služby v jejich přirozeném prostředí. Profesionální pracovník (pečovatel) dochází ke svému svěřenci, aby mu pomohl s dohodnutými úkony. Tato služba je vhodná v případě, kdy je senior poměrně samostatný, jen potřebuje konkrétní výpomoc.
Nejčastěji jde o pomoc s hygienou, polohováním, oblékáním, vařením a s údržbou domácnosti. V rámci dlouhodobé péče fungují pečovatelé i jako doprovod k lékaři, na nákupy, na úřady nebo za kulturou. Socializace hraje důležitou roli – mobilní pracovník je často jediný, kdo je s daným seniorem v pravidelném kontaktu.
Zdravotní a preventivní domácí péče
Zdravotní a preventivní domácí péči zajišťuje kvalifikovaná zdravotní sestra či ošetřovatel s oprávněním pracovat bez odborného dohledu. Využívá se, pokud je potřeba pravidelně sledovat zdravotní stav bez nutnosti hospitalizace. Nejčastěji jde o aplikaci injekcí, kontrolu tlaku a krevního obrazu, výživové údaje, převazy, drobná ošetření nebo péči o pacienty závislé na podpůrných přístrojích.
O zdravotní péči žádá senior u svého ošetřujícího lékaře. Ten na základě zdravotního stavu vystaví žádanku, ve které dle konkrétních obtíží stanoví rozsah potřebné péče, její frekvenci a potřebné výkony. Poskytovaná služba může být následně upravována dle aktuálního zdravotního stavu.
Terénní ošetřovatelská služba
Ošetřovatelská služba nebo také domácí hospitalizace je poskytována na základě rozhodnutí praktického či ošetřujícího lékaře. Týká se pacientů, zotavujících se po chirurgických zákrocích nebo úrazech, u kterých není nutný intenzivní lékařský dozor. Na tuto službu má pacient nárok po dobu 14 dnů od propuštění z nemocnice.
Další služby pro seniory
Stále oblíbenější službou je dovoz obědů. Představuje komfortní řešení, jak zajistit seniorům nutričně kvalitní stravu a zároveň zohlednit osobní preference. Předplatitel si vybere jídlo předem, většinou ze tří možností. Oběd mu pak pracovník doveze přímo domů.
Rozvoz obědů nabízí většina větších měst i obcí. Konkrétní informace poskytuje odbor sociálních věcí na místním úřadě, případně praktický lékař. Službu nabízejí také nemocnice nebo charitativní organizace. Cena včetně dovozu se liší podle města, zvolené organizace i jídelníčku, nicméně pohybuje se rozmezí 55 až 100 korun.
Financování domácí péče
Domácí pečovatelské služby, stejně jako pobyt v sociálním zařízení se hradí z tzv. příspěvku na péči. Jeho výše se stanovuje podle stupně závislosti. Žádost o příspěvek vyřizuje příslušný Úřad práce. V případě kladného vyřízení se vyplácí přímo žadateli, který ho následně použije na úhradu vybrané služby.
Domácí zdravotní péče je bezplatnou sociální službou, hrazenou ze zdravotního pojištění. Nárok na tento druh péče má proto každý občan České republiky. Rozsah určuje ošetřující lékař, který také péči u příslušné agentury objednává a následně kontroluje její provádění.
Služby poskytované soukromou osobou nebo jiným soukromým či charitativním zařízením si senior hradí sám. Úhrada za služby je individuální a vychází z konkrétní smlouvy s daným subjektem. V průměru to bývá 130-250 Kč za hodinu.
Přizpůsobení bytu pro seniory
S věkem se přirozeně snižuje pohyblivost a zvyšují se potíže při vykonávání běžných úkonů. Zůstat v seniorském věku doma proto vyžaduje vytvoření takového prostoru a podmínek, které budou i nadále poskytovat jistotu a pocit bezpečí.
Často stačí eliminovat bariéry v prostoru a pořídit vhodné pomůcky:
- Koupelnu a WC vybavit bezpečnostními madly a sedátky
- Povrchy zabezpečit protiskluzovými podložkami
- Odstranit koberečky a vysoké prahy
- Pořídit vhodnou domácí obuv, berle nebo chodítko
- Přidat noční osvětlení
- Instalovat zvedací zařízení, kladku či polohovací postel
- Instalovat schodišťovou sedačku
Právě schodišťová sedačka je praktickým řešením, které významně usnadňuje mobilitu. Kromě komfortního pohybu po schodech bezpečně ochrání před možným pádem a poskytne pocit jistoty a nezávislosti.
Na pořízení schodišťového výtahu si navíc osoby s poruchou nosného nebo pohybového aparátu mohou zažádat o tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku. V případě kladného vyřízení je možné získat až 90 % z celkové pořizovací ceny.
Asistované bydlení pro seniory
Pokud senior nezvládá žít sám a domácí péče není z jakéhokoliv důvodu možná, nabízí se některá z možností asistovaného bydlení. Výhodou je snadná dostupnost všech služeb i lékařské péče na jednom místě.
Dům s pečovatelskou službou
Mezistupněm mezi domácí péčí a trvalým pobytem v sociálním zařízením jsou domy s pečovatelskou službou. Majitelem a provozovatelem je obec, které se platí nájem. Další služby si senior volí dle potřeby a svých finančních možností. Jedná se například o asistenci při osobní hygieně, výpomoc s domácími pracemi, praní prádla, zajištění stravování a nákupů nebo doprovod k lékaři či na úřady.
Denní a týdenní stacionáře
Variantou, jak skloubit péči o seniora s vlastním životem a zaměstnáním, jsou denní a týdenní stacionáře. Tato specializovaná zařízení poskytují za úhradu sociální služby osobám se sníženou soběstačností. Kromě základní péče nabízejí i řadu dalších služeb jako cvičení, trénink paměti nebo společenské a kulturní vyžití.
Domov pro seniory
Pokud senior nezvládá žít sám a domácí ani terénní péče není možná, je nejvhodnějším řešením domov seniorů. Bydlení je určeno pro osoby starší 65 let, které nevyžadují nepřetržitou lékařskou péči. Pečovatelské služby se ze zákona hradí z příspěvku na péči. Stravu a ubytování si klient platí sám. Stejně jako veškeré další poplatky.
Přizpůsobte bydlení svému věku
Seniorský věk rozhodně nemusí znamenat konec aktivního způsobu života. Nebojte se požádat o pomoc, přizpůsobte své bydlení, využijte pomůcek, které zkvalitní váš život. Stannah nabízí řešení v podobě schodišťových sedaček a výtahů.
Široká nabídka kvalitních produktů vychází z dlouholetých zkušeností našich odborníků a z přání našich klientů. Schodišťové sedačky Stannah jsou flexibilní, snadno se instalují a jsou cenově dostupné. Nabízíme řešení, které vám vrátí nezávislost.