Senioři a cestování letadlem | Stannah

Senioři a cestování letadlem, jde to dohromady?

Autor článku Stannah

Průchod letištěm je stresující v jakémkoliv věku, ale jaké je cestování pro lidi v seniorském věku? Jaká pomoc se jim nabízí?  

Létáme často a bez ohledu na to, kam cestujeme, vždy se vyskytnou nějaké stresující okamžiky. A tak nás napadlo, jak cestování letadlem vnímají senioři. Jak vlastně starší občané vnímají létání a vše co s tím souvisí.

V dnešní době je létání stresující záležitostí. Kvůli přísnějším bezpečnostním procesům trvá vše déle.  Určité věci si cestující do letadla vzít nesmí. Letiště jsou velká a chaotická. Všechny tyto faktory přispívají ke stresu, a to bez ohledu na to, že létáte často nebo jste mladí. Pro osoby s omezenou hybností je stresová zátěž ještě vyšší než už běžných cestujících, jelikož jim vše trvá déle a mohou potřebovat asistenci.

Pokud takovými potížemi trpíte, pak obava, že nestihnete svůj let může být tak zásadní, že vám brání dostat se tam, kam se bez letadla dostat nemůžete. Řekněme si to na rovinu, i když neradi létáte, je to skvělý způsob, jak se dostat někam daleko, poměrně rychle a ne příliš draze. Kdybyste tuto možnost neměli, přišli byste o značnou část svobody. Jak tedy můžeme pomoci lidem, kteří potřebují pomoct a vyžadují trochu více trpělivosti? S čím se senioři potýkají? Jaká pomoc se jim nabízí?

V této souvislosti jsme se na významném mezinárodním letišti Schiphol v Amsterdamu zeptali na jejich zkušenosti.

Čtěte dál a dozvíte se, co nám řekli!

S jakými obtížemi se senioři při létání potýkají?

Letiště Shiphol je hlavním mezinárodním letištěm v Holandsku. Jedná se o třetí nejfrekventovanější letiště a každý, kdo sem nebo odsud cestoval ví, o jak chaotické místo se jedná. Zeptali jsme se bezpečnostní agentury, která poskytuje služby méně mobilním cestujícím, s čím se jejich klienti nejčastěji potýkají a jak jim mohou pomoci.

Služba; Axxicom Airport Caddy  pomáhá těm nejméně pohyblivým z nás. Cestujícím s omezenou hybností je poskytnuta asistence při nástupu i výstupu z letadla kterékoliv letecké společnosti. Tuto službu zajišťuje cestujícím samotné letiště. Pracovníci společnosti Axxicom nás informovali, že jejich nejčastějšími klienty bývají senioři. Jejich služby jsou však určeny všem pasažérům s omezenou hybností. A to bez ohledu na věk.

Pracovníci společnosti Axxicom nám vysvětlili, že od roku 2007 jsou všechna letiště oprávněna nabízet služby pasažérům s omezenou hybností. Před rokem 2007 museli takové služby svým pasažérům nabízet samotné aerolinky. Je dobré vědět, že se jedná o mezinárodní nařízení a všechna mezinárodní letiště musí cestujícím tuto službu nabízet. Co tedy Axxicom pro své klienty dělá?

„Poskytujeme asistenci v souladu s požadavky daného cestujícího a to po celou dobu jeho pohybu po letišti. Tedy od vstupu na letiště až do doby, kdy ho opustí. “Axxicom Airport Caddy

 

Každý by měl mít možnost cestovat. Pokud někteří lidé nemohou cestovat nezávisle z důvodů omezené hybnosti, rádi jim při jejich cestě pomůžeme.   Letecká společnost je informována jaký druh asistence ten který cestující potřebuje, a to v okamžiku, kdy si dotyčný objednává svou letenku. Poskytujeme pomoc při přesunu ke gatu, ale také při usedání do sedadla na palubě letadla. Naši zaměstnanci jsou školeni na to, aby byli schopni dopravit cestujícího k příslušnému gatu co nejrychleji a nejbezpečněji. U agentury pracují také speciálně vyškolení pracovníci, kteří jsou schopni přesunout pasažéra z kolečkového křesla na příslušné sedadlo. Jakmile bude učiněna rezervace letenky, aerolinie nás informují o číslu zamluveného letu a požadavcích na asistenci. Díky tomu víme, kdy můžeme každého z pasažérů očekávat a zajistíme dostatek personálu, aby všichni stihli své letadlo včas. Zaznamenali jsme, že pasažéři mají obavy především z toho, že nestihnou letadlo a že nenajdou správný gate.  Jelikož známe čísla jejich letů, můžeme této informace využít, abychom hlídali čas jejich odletu a číslo gatu a mohli je tak uklidnit. Po odbavení jejich zavazadel, mohou tito pasažéři počkat ve vyhrazeném prostoru. V čekárně je k dispozici přepážka s hosteskou, která cestujícím zodpoví jakékoliv dotazy.

Jaké typy služeb jsou poskytovány nejčastěji?

 • Odlétající pasažéři – pomoc s přesunem ke gatu a z gatu do letadla.
 • Přilétající pasažéři – pomoc při průchodu pasovou kontrolou, vyzvednutím zavazadel až po doprovod do příletové haly či do příjezdu taxíku.

Lidé pracující pro Axxicom projdou kromě obecného letištního výcviku také několika specializovanými školeními. Zvláštní důraz je kladen na bezpečnost a dispoziční plán letiště. Personál však dostává také školení v oblasti pohostinnosti a potřeb osob se sníženou hybností. Někteří zaměstnanci procházejí výcvikem na asistenci při zvedání cestujícího z kolečkového křesla a usazení do sedadla v letadle a naopak.

 

Axxicom zaznamenal v posledních letech stabilní nárůst v poptávce po svých službách, což je velmi pozitivní zpráva, protože to znamená, že osoby s omezenou hybností se při cestování letadlem cítí bezpečně a mají pocit dostatečné opory.  Dokonce i v případě, kdy cestující není schopen chůze po schodech, aby se dostal na palubu letadla, je Axxicom schopen pomoci. Zaměstnanci společnosti Axxicom zajistí, že tito pasažéři budou bezpečně vypraveni na cestu.

A třešničkou na dortu je, že tyto služby jsou zcela zdarma!

Ne všichni cestující o těchto službách vědí, ale mnozí si je již objednávají dopředu, vysvětluje Axxicom. Je-li cestování letadlem něčím, čeho jste se vzdali, protože máte obavy ze stresu, který to přináší, od nynějška můžete tyto starosti hodit za hlavu.

A třešničkou na dortu je, že tyto služby jsou zcela zdarma! Vy se jen musíte postarat o to, aby jste informovali aerolinky o svých potřebách a od toho momentu vás již povedou.

Axxicom doporučuje, aby se cestující snažili na začátku cesty co nejvíce uklidnit a specifikovali, co jsou schopni si zajistit sami a v čem potřebují asistenci. Tak je možné nastavit službu danému pasažérovi na míru a pomoci mu co možná nejlepším způsobem.

Létání s demenci: je to vůbec možné? A je to vůbec moudré?

Demence a cestování. Pokud se vás ani vašich blízkých toto téma osobně nedotýká, možná jste o něm ještě nepřemýšleli. Demence se může projevit různými způsoby. Všechny však cestování komplikují.  Výskyt demence u seniorů je velmi častý a je něčím s čím se nejspíš budeme muset potýkat všichni až dosáhneme pokročilého věku. Ztráta paměti, problémy s komunikací a potíže s řešením problémů jsou příznaky, kterými se demence může projevovat. Dovedeme proto pochopit, kolik stresu musí v takovém případě pohyb v takto chaotickém prostředí přinášet.

Vloni bylo ohlášeno , že letiště Heathrow v Londýně se stalo prvním letištěm na světě, které je přátelské vůči cestujícím s demencí.  To znamená, že 76 000 zaměstnanců prošlo výcvikem, jak pomoci pasažérům se „skrytým handicapem“ jakým je třeba demence. Jiná letiště, jako třeba London Gatwick začali pracovat se systémem vstupních karet: lidé, kteří mají pocit, že potřebují více času a trpělivosti dobrovolně nosí tyto karty pověšené na krku, aby zaměstnanci letiště věděli, že je třeba jim věnovat zvláštní pozornost.

Je moudré cestovat letadlem, když trpíte demencí?

Všichni víme, že demence má různá stádia, je zcela logické, že cestování pro člověka v pokročilém stádiu je jistě náročnější než pro cestující s lehkou formou demence. Pokud podniknete veškerá předběžná opatření, pak je cestování s demencí uskutečnitelné.

Dr. Gianetta Rands, specialista na demenci a duševní zdraví, varuje lidi, že z důvodů sníženého tlaku vzduchu a nižší vlhkosti na palubě letadla, získává tělo a mozek méně kyslíku než obvykle a může zintenzivnit kognitivní potíže, které člověk s demencí zažívá.  Rada zní: „sedněte si do přední části letadla, kde je vyšší koncentrace kyslíku, pijte velké množství nealkoholických nápojů a během letu se zkuste, co nejvíce pohybovat.“

Vybrali jsme nejdůležitější rady, které ze studie na toto téma vyplynuly a na základě nich jsme pro vás vytvořili praktický seznam:

(tento seznam se velmi dobře hodí také v případě cestování seniorů obecně)

„Sedněte si do přední části letadla, kde je vyšší koncentrace kyslíku, pijte velké množství nealkoholických nápojů a během letu se zkuste, co nejvíce pohybovat.“ Dr. Gianetta Rands, specialista na demenci a mentální zdraví
 • Vezměte si s sebou co nejmenší příruční zavazadlo.
 • Dopravte se na letiště s pohodlným předstihem.
 • Informujte letištní personál dostatečně s předstihem, že potřebujete asistenci.
 • Vždy cestujte s doprovodem, který je schopen pomoci a poradit osobě v seniorském věku.
 • Na let si s sebou vezměte něco k zakousnutí, ochranná sluchátka či špunty do uší, které vám pomohou soustředit se na jiné věci.
 • Mějte při sobě léky, lékařská osvědčení, doklady o pojištění i svůj cestovní itinerář.
 • Identifikační náramek a seznam kontaktů jsou velmi praktické, zvláště v případě, že se ztratíte.
 • Z bezpečnostních důvodů by měl doprovod vždy následovat cestujícího s demencí, aby v případě potřeby mohl pomoci.
 • Pokud dotyčný senior má pocit, že je toho na něj moc, vyhledejte na letišti klidné místo. Třeba modlitebnu.
 • Na dlouhé lety může být vhodné mít s sebou jako doprovod dvě osoby, aby se o zodpovědnost mohli střídat.

Letištní služby pro zlaté pasažéry.

Podívali jsme se na příklady z Nizozemí a Velké Británie. Bezpečně můžeme říci, že většina letišť nabízí speciální pomoc pro ty, kteří ji potřebují.   Zvláště proto, že z právního hlediska mají povinnost tyto služby poskytovat. New York times provedl šetření o tom, jak se letiště v severní Americe starají starší pasažéry. Několik aerolinií, jako třeba American Airlines nebo Delta, nabízejí asistenční služby pro osoby staršího věku.  Některý z pracovníků letiště přijde a pomůže danému pasažérovi přes check-in a pasovou kontrolu. V případě, že potřebujete rozšířené služby, mohou být tyto služby poskytovány bezplatně, ale mohou být i placené.

Níže vám nabízíme seznam užitečných tipů, které je dobré mít na mysli:

 • Jste-li v seniorském věku, je při rezervaci letu užitečné co nejlépe specifikovat své požadavky.
 • V případě, že potřebujete speciální sedadlo, nezapomeňte si vzít s sebou nějaký doklad, jako třeba zdravotní zprávu od svého lékaře. Takto můžete aeroliniím doložit svůj zdravotní stav a můžete se spolehnout na zvláštní asistenci. Lze říci, že tato zpráva je vlastně vaším „osvědčením“. Není to „jen“ vaše slovo:
 • Potřebujete-li kolečkové křeslo, zamluvte si ho ihned po potvrzení rezervace.
 • Podle the New York times není velký rozdíl, zda cestujete economy třídou či business class, protože palubní personál nedostává zvláštní výcvik v oblasti jednání se staršími lidmi. Tak jako tak, je první třída mnohem pohodlnější.

Jaké bylo cestování letadlem v dobách, kdy byli mladí?

Jaké bylo cestování letadlem v dobách jejich mládí? Jak se cestovalo letadlem, v době, kdy byli naši senioři mladší? Těžko si představit, že bylo možné mít (téměř vše), co jste si přáli, dostat k jídlu na palubě opravdový nůž a na závěr si pak dát cigaretku ve výšce téměř 10 kilometrů nad zemí. Sestavili jsme seznam těch největších rozdílů mezi cestováním dnes a před 30, 40 a 50 lety: Vzpomínáte si na některé z nich?

Související články:

–  6 tipů jak se seniory cestovat bezpečně

Dupni na brzdy: Znamení, která varují seniory, aby přestali řídit

Zlepšování mobility: 12 snadných tipů, jak pomoci seniorům zůstat aktivní