5 důvodů proč čelit stárnutí jógou | Stannah

5 důvodů proč čelit stárnutí jógou

I když není možné zcela minimalizovat veškeré vlivy stárnutí na naše tělo, můžeme udělat mnoho proto, abychom mohli vliv stárnutí zmírnit.  Pro mnohé je řešením jóga.

Autor článku Stannah

Touha zestárnout v domácím prostředí se v současné době stává stále populárnější, především u generace silných populačních ročníků. A ačkoliv nelze popřít ctižádost seniorů, zvýšené riziko onemocnění, chronická bolest či psychické potíže, které stárnutí doprovázejí, mohou dosažení tohoto cíle určitým způsobem zkomplikovat.  Na základě výzkumů se naštěstí ukázalo, že jóga je pro seniory velmi přínosnou aktivitou, která jim pomáhá proti těmto symptomům bojovat.

Podle Livestronga, představuje jóga kombinaci fyzických pozic a dechových technik, které mohou pomoci minimalizovat potíže, jakými je třeba artritida, kardiovaskulární onemocnění, nespavost, ale také problémy psychického rázu jako např. úzkost.  Pokračujte ve čtení a získejte více informací o tomto tématu i o benefitech  které můžete díky této starodávné praxi získat.

Obsah

5 důvodů proč je jóga dobrým cvičením pro starší lidi

Jak začít s jógou

Různé styly jógy: který je pro vás vhodný?

Navzdory mnohým mýtům, které o józe kolují, tento druh cvičení pomáhá lidem více než jen spalovat kalorie a tonizovat svalstvo: je to komplexní cvičení pro tělo i mysl, při kterém můžete kombinovat hluboký dech, meditaci i relaxační techniky s cviky, které vám pomohou získat na síle, ohebnosti, rovnováze a pružnosti.

Jógové cvičení může posílit a tonizovat podpůrné svalstvo vašeho těla, a tak zabránit možným zraněním, a pomáhá ulevit od chronické bolesti, takže nebudete potřebovat kompenzační pomůcky jako třeba berle nebo hůl. Z mnoha benefitů spojených s jógou jsme vybrali 5 důvodů proč byste měli zvážit, zda nerozbalit podložku a zkusit jógu:

5 důvodů proč je jóga dobrým cvičením pro starší lidi

Stejně jako u každé fyzické aktivity, je nejdůležitější najít svůj rytmus a cvičit v tempu, které je vám příjemné. Bez ohledu na to se ukázalo, že pravidelné cvičení jógy zmírňuje symptomy, které provázejí závažná fyzická či psychická onemocněními.  Pojďme se na některé z těchto obtíží podívat detailněji a řekněme si, jak může jóga pomoci jejich dopad na naše tělo zmírnit:

  • Ztuhlé a bolavé klouby

Jóga je jemné, low-impact (nízko-nárazové) cvičení, které uvolňuje svalové napětí, zvyšuje ohebnost a zlepšuje rozsah pohybu zatuhlých a bolavých kloubů, zvláště u lidí, kteří trpí artrózou. Účastníci výzkumu provedeného lékařským střediskem Harbor-UCLA Medical Center uváděli, že potřeba užití léků proti bolesti se snížila již po čtyřech týdnech každodenního cvičení jógy.

Doporučené pozice: Pozice dítěte, kroužení zápěstím, protahování zadní části paží a protahování kloubů a prstů.

  • Ischias

Ischias skutečně může ovlivnit kvalitu života. Při chůzi, sezení i ležení cítí pacient ostrou bolest a strnulost ve spodní části zad, hýždí a zadní strany nohou. Jóga může přinést určitou úlevu, protože umožňuje posílit bederní oblast páteře a dobře protáhnout svaly.  Pokud vás trápí ischias, je však nutné své rozhodnutí začít s jógou konzultovat s vaším lékařem .

Doporučené pozice: Pozice lotosu, pozice ševce, pozice kobry.

Ischias

  • Vysoký krevní tlak

Hypertenze či vysoký krevní tlak je závažným problémem, který se může rozvinout v závažné kardiovaskulární onemocnění a zvyšuje riziko infarktu. Závěry nejnovějších studií ukázaly, že jóga snižuje oxidační stres, který je hlavní příčinou vysokého krevního tlaku.

Doporučené pozice: Pes hlavou dolů, pozice mostu, pozice bojovníka, nohy opřené o stěnu.

Zlepšení psychického stavu a celkového pocitu pohody

  • Zlepšení psychického stavu a celkového pocitu pohody

Jóga je zklidňující a regenerační aktivita vyvinutá k relaxaci těla i ducha. Díky svému zaměření na dechová cvičení a pomalé pohyby, může jóga pomoci zmírnit zdravotní obtíže jakými jsou třeba deprese. Organizace Bel Marra Health udává, že nejnovější studie došly k závěru, že jóga nabízí neuvěřitelně efektivní úlevu od řady psychických zdravotních komplikací.  Namísto toho, aby symptomy jen zakrývala, jóga působí jako protiváha k samotnému jádru problému a poskytuje trvalou úlevu.

Navíc studie University of Illinois’ zjistila, že pouhé dvě minuty každodenní jógové praxe po dobu dvou měsíců zlepšují utlumené myšlení a ochablou paměť, tedy symptomy, které jsou považovány za nedílnou součást procesu stárnutí.

Doporučené pozice: Pozice prkna na předloktí, pozice motýla, pozice mostu.

Zvládání stresu

  • Zvládání stresu 

Je téměř nemožné se v životě vyhnout stresu. Stres je přirozenou fyzickou a psychickou odpovědí na dění kolem nás, počínaje každodenními povinnostmi až po zásadní události, které vám změní život.  Stresovým situacím se nemůžeme vyhnout, ale způsob, jakým jim dokážeme čelit, může mít zásadní vliv na naše tělo i mysl. Pro mnohé lidi má cvičení jógy hluboce uklidňující efekt. Některé pozice v kombinaci s meditačními a relaxačními technikami vám mohou pomoci navodit správné psychické rozpoložení a vaše tělo tak může začít uvolňovat napětí, které jste přes den nastřádali.

Důsledkem stresu mohou být také poruchy spánku. Fyzická náročnost jógy v kombinaci s dechovými a relaxačními technikami, vám mohou pomoci snáze usnout a spát hlubokým souvislým spánkem s ozdravným efektem, díky kterému se ráno budete cítit svěží.

Doporučené pozice: Pozice dítěte, pozice loďky, pročišťování nervových drah.

Jak začít s jógou

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte katalog

Žádejte nyní katalog schodišťových výtahů zdarma
Tak získáte všechny potřebné informace jednoduše přímo k vašim dveřím.

Získejte katalog hned teď

Jak začít s jógou

Když začátečníci staršího věku trpící omezenou hybností zvažují, že se zapíší na kurzy jógy, mohou se cítit poněkud sklíčeně: první, co se jim vybaví je představa mladých lidí, kteří se bez větší námahy lámou do krkolomných pozic; názvy kurzů mohou znít exoticky a názvy pozic jsou často uváděny v Sanskrtu (např. Sanskrtský název pro pozici dítěte je Balasana).

Učinit první krok a zkusit něco nového chce to odvahu . V současné době je však k dispozici mnoho materiálů také na internetu a ty vám mohou pomoci s jógou začít. Níže najdete některá užitečná videa, která vám mohou v začátcích pomoci:

Navíc mnohá regionální studia nabízejí kurzy speciálně navržené pro potřeby starších lidí. Při cvičení jógy mohou asistovat také pečovatelé a mohou se seznámit s jemnými detaily jógové praxe. Jedná se o skvělou příležitost, jak se sejít s vašimi blízkými a zároveň čerpat benefity, které jóga přináší: počínaje jemným protahováním až po dechová cvičení určená ke zklidnění a dobytí energie, každý si v každém věku najde to své.

Různé jógové styly který je pro vás vhodný

Různé jógové styly: který je pro vás vhodný?

Už jste se rozhodli, že právě jóga vám může pomoci zlepšit pohyblivost a celkový pocit pohody, při vybírání vhodného kurzu vás však může polekat široká nabídka stylů, které můžete praktikovat. V souvislosti s mírou vaší pohyblivosti a ohebnosti si lze vybrat méně či více náročné styly jógy. Proto při výběru vhodného kurzu, vždy mějte na paměti veškerá omezení i zdravotní obtíže. Pojďme se podívat na několik jógových stylů podrobněji, abyste se mohli rozhodnout, který je pro Vás ten nejlepší.

  • Hatha jóga

Hatha jóga je velmi širokým pojmem odkazujícím na několik jógových stylů zaměřených na fyzické pozice. Hatha jóga je považovaná za původní klasický jogový styl. Protože se zaměřuje primárně na zlepšení fyzického zdraví pomocí série pozic, bývá často doporučována začátečníkům a lidem s výrazně ochablým svalstvem a zhoršenou ohebností.

  • Jóga na židli

Jóga na židli je jemná forma jógy, při které můžete praktikovat několik jógových pozic, zatímco sedíte na židli. U tohoto typu jemné jógy jsou pozice často upraveny, aby bylo možné je cvičit na židli, ale základní pohyby těla, jako protahování či předklánění, jsou i nadále podporovány. Tomuto typu jógy dávají přednost starší lidé, kteří pociťují potřebu cvičit a zlepšit svou pohyblivost.

  • Vodní jóga

Vodní jóga, rovněž známá jako Aqua jóga, je jemný nízko nárazový typ jógy, která Vám umožňuje cvičit způsobem, který eliminuje nárazy. Když jste ve vodě, vaše tělo nese menší váhu a vy tak můžete vykonávat sérii pohybů, aniž byste vyvíjeli příliš velký tlak na kosti a svaly. Jedním z obecných benefitů tohoto typu jógy je zlepšení ohebnosti a rozsahu pohybu.

  • Yin jóga

Yin jóga je pomalá forma jógy, při které jste povzbuzováni, abyste v dané pozici vydrželi delší dobu, obvykle tři až pět minut.  Hlavním cílem tohoto typu jógy je zlepšení tělesného i duševního zdraví a rovněž kvality pojivých tkání, jakými jsou vazy a klouby.

  • Kripalu jóga 

Je známá jako jemná forma jógy se soucitným přístupem. Kripalu jóga je ideální pro starší lidi a jógové začátečníky, kteří hledají kurzy zaměřené stejnou měrou na fyzické uzdravení, meditaci a sebeobjevování. V hodinách Kripalu jógy jste podporováni, abyste se dívali dovnitř sebe sama a hledali svůj vlastní rytmus a úroveň praxe a časem tak byli schopni zlepšit svůj zdravotní stav a celkový pocit pohody.

Zachovejte si svou nezávislost a kvalitu života

Zachovejte si svou nezávislost a kvalitu života  

Ačkoliv jsou benefity jógy nepopiratelné, nelze ji považovat za všelék na každou nemoc provázející proces stárnutí. I poté, co se rozhodnete navštěvovat kurzy jógy, je nezbytné, abyste vzali v potaz veškerá fyzická omezení a zdravotní komplikace, a abyste o nich informovali svého učitele a mohli tak společně sestavit jógovou praxi, která pro vás může být blahodárná i povzbuzující.

Pro mnoho starších lidí se schody staly hlavní překážkou, která jim brání v jejich nejoblíbenějších aktivitách a tato skutečnost může zmařit pozitivní energii, kterou se vám díky józe podařilo nashromáždit. Společnost Stannah naštěstí pomáhá starším lidem uchovat si nezávislost a jejich opatrovníkům dává pocit klidu, že jejich blízký se doma může bezpečně pohybovat. Se schodišťovými výtahy Stannah můžete rychle a snadno překonat obávanou překážku a mít energii dělat věci, které opravdu chcete, třeba užívat si návštěvu dětí a vnoučat, pobavit se s přáteli, jít na procházku či cvičit jógu.

 

Zdroj: