„Hra o trůny“; Epický fantasy seriál, který skutečně dobyl svět!

„Hra o trůny“: Epický fantasy seriál, který skutečně dobyl svět

Fanoušci na celém světě čekají déle než rok, než se Hra o trůny konečně vrátí na obrazovky. Společnost Stannah se tedy vydala do Západozemí, aby zjistila vše, co potřebujete vědět, a podívala se, kvůli čemu je tolik povyku!

Autor článku Stannah

Schodišťový výtah ve stylu Železného trůnu jste asi ještě neviděli! Pochází přímo z naší kolekce schodišťových výtahů inspirovaných Hrou o trůny a jeho součástí jsou několik set let staré meče ostré jako břitva, které přispívají k jeho netradičnímu vzhledu. Tedy… je to trochu jinak. Přestože nabízíme spoustu možností, jak vám na míru přizpůsobit schodišťový výtah, jeho přeměna v Železný trůn mezi ně nepatří! Po pravdě by to nepůsobilo moc bezpečně a zřejmě by to ani nebylo pohodlné.

Sledujete výpravný fantasy seriál, který překonal všechny ostatní seriály z produkce HBO a jehož jediný díl přišel asi na 15 milionů dolarů? Nebo snad patří mezi jeho příznivce vaše děti či vnoučata?

Pokud ho sledujete, čtěte dál a ocitnete se znovu přímo v okouzlujícím světě George R. R. Martina, geniálního spisovatele, který Hru o trůny stvořil. Ale i v případě, že jste neviděli jediný díl a chcete zjistit, o čem to celé je, přidejte se a vydejte se s námi na prohlídku tohoto světa – jakmile se v něm ocitnete, nebudete chtít odejít!

Průvodce Hrou o trůny

Většina postav z Hry o trůny patří k některému rodu či rodině, která má vlastní erb a heslo. V našem erbu je samozřejmě věrná vlaštovka a víte, co znamená naše heslo „Dulcius Domo Sedere“? Čtěte dál a dozvíte se odpověď!

Co je Hra o trůny?

Hra o trůny je dramatický fantasy televizní seriál, jehož předlohou je epická knižní sága od George R. R. Martina s názvem Píseň ledu a ohně. Je to spletitý příběh, v němž vystupuje devět šlechtických rodů zasazených do středověkého fantasy a kouzelného světa plného dramat, intrik, akce, lásky a spousty dalšího. Televizní seriál vytvořili David Benioff a D. B. Weiss, američtí producenti, scénáristé a autoři románů. V tomto článku se zaměříme na televizní seriál s ohledem na nejnovější a závěrečnou osmou řadu!

Spisovatel George R. R. Martin

Televizní seriál si získal hned od svého uvedení v dubnu 2011 obrovskou popularitu, která v posledních sedmi letech ještě narůstala.

Autor:            George R. R. Martin
Knihy: 5
Jazyky, do nichž byly přeloženy: 47
Řady: 7 (8. v roce 2019)
Díly: 67
Sledovanost 1. řady: 2,52 milionu (průměr)
Sledovanost 7. řady: 10,25 milionu (průměr)
Celkový počet ocenění: 244
Země, v nichž se vysílá: 170

 

Tabulka níže jasně ilustruje, jak prudce v posledních letech rostla sledovanost seriálu. První řada začínala na 2,52 milionu diváků v průměru, zatímco sedmou řadu už sledovalo 10,26 milionu diváků.

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte katalog

Žádejte nyní katalog schodišťových výtahů zdarma
Tak získáte všechny potřebné informace jednoduše přímo k vašim dveřím.

Získejte katalog hned teď

Důležitost postav v pokročilém věku

Jedním z nejdůležitějších aspektů, díky němuž zaznamenal právě tento příběh takový úspěch, je spletitost a jedinečnost postav.  Působivý je nejen jejich počet, ale také způsob, jakým se vyvíjejí. Vždy je ohromující, jak se z postavy, která byla určitým způsobem na počátku představena divákům, stává něco, co by nikdo nečekal. Postavy jsou pestré co do osobnosti, původu, historie, fyzických vlastností a věku, což přispívá k tomu, že se jedná o jeden z nejsložitějších a nejvíce fascinujících příběhů, jaký se kdy dostal na televizní obrazovku.

 

Spisovatel George R. R. Martin stvořil postavy každého věku, stejně jako ve skutečném životě, a věnuje starším a moudřejším postavám stejnou důležitost (nebo možná i větší) jako těm mladším. To je jeden z aspektů, který udržuje diváka v neustálém napětí – postavy se nedají zařadit mezi žádné stereotypy, mohou se změnit mrknutím oka a ukázat nám další stránku své mnohostranné osobnosti. Aniž bychom něco prozrazovali, pojďme se podívat na nejdůležitější postavy v pokročilém věku. Znáte některé?

Z levého horního do pravého dolního rohu: Walder Frey, Lady Olenna Tyrell, Jeor Mormont, Tywin Lannister, mistr Aemon Targaryen a Brynden Rivers

Lady Olenna Tyrell („Královna trnů“) – hraje ji 80letá Dame Diana Rigg. Lady Olenna je ženskou vládkyní rodu Tyrellů. Její přezdívka je odvozena z erbu jejího rodu, na němž je zlatá růže – trny představují její dravost, moc a ambice, které často hraničí se škodolibostí. Je to jedna z nejbystřejších postav seriálu a velmi prohnaný hráč ve hře o trůny. Nejen, že své věkové skupině dodává půvab a velikost, je také velkým symbolem postavení žen. Dobrým příkladem je skutečnost, že své zkušenosti předává své vnučce Margaery a připravuje ji na převzetí vedení rodu namísto svého syna, kterého nepovažuje za příliš inteligentního. Přestože je Západozemí zcela smyšleným světem, s ohledem na nerovnost postavení mužů a žen bohužel odráží náš skutečný svět. Lady Olenna také stojí za odstraněním jedné z nejnenáviděnějších postav, což se divák dozví až dlouho poté, co k němu dojde. Všechny tyto faktory z ní dělají jednu z nejdůležitějších a nezapomenutelných postav.

Tywin Lannister („nejmocnější muž v Západozemí“) – hraje ho 71letý Charles Dance. Tywin patří mezi nejnenáviděnější, nejobávanější a nejrespektovanější postavy a je hlavou jednoho z nejbohatších rodů Západozemí. Jeho rodina hraje velmi důležitou úlohu, protože jeho dcera Cersei není nikým jiným než samotnou královnou a jednou z hlavních postav.  Jeho věk je jeho silnou stránkou a v žádném případě z něj nedělá snadný cíl – ve skutečnosti je to přesně naopak, neboť díky své moudrosti a zkušenostem, které za léta získal, patří mezi nejmocnější lidi v Západozemí. U většiny diváků je značně neoblíben, protože neustále osnuje ďábelské plány, které jemu a jeho rodině mají přinést ještě větší moc a výsostnější postavení. Na popularitě mu také nepřidá, s jakou bezbřehou krutostí jedná se svým synem Tyrionem, který je velmi malého vzrůstu a kterého fanoušci zbožňují. Avšak bez ohledu na to, jak odporný je to člověk, je symbolem bohatství, moci a moudrosti.

Mistr Aemon Targaryen („mistr Noční hlídky“) – hraje ho Peter Vaughn, který bohužel zemřel během natáčení ve věku 93 let. Jeho postava je jednou z nejstarších v seriálu. Je tzv. mistrem, což je moudrá osoba nebo lékař, který zasvětil svůj život studiu, znalostem a udělování rad. Na začátku příběhu mu bylo 100 let. Tato postava vedla dříve, před začátkem první knihy, velmi zajímavý život, jehož střípky se dozvídáme v průběhu děje. Je mistrem Noční hlídky a je nesmírně vážený pro svou moudrost a životní zkušenosti, což nám znovu dokazuje, jak je vysoký věk ve světě Hry o trůny oslavován. Když zemře, pronese jeho věrný student Sam o svém milovaném mistrovi toto: „Jmenoval se Aemon Targaryen, přišel k nám z Králova přístaviště, ukoval svůj řetěz mistra v Citadele a přísahal nehynoucí věrnost Noční hlídce. Žádný člověk nebyl moudřejší, přívětivější nebo laskavější (…) Měl dračí krev, jeho oheň teď však vyhasl a jeho hlídka skončila.“ Řada fanoušků byla ze skonu této postavy opravdu smutná. Jedná se také o jedinou osobu, která ve Hře o trůny zemře sešlostí věkem. (Což samozřejmě není pravda, ale rozhodně to tak vypadá!)

Brynden Rivers („Tříoká vrána“) – hraje ho 89letý Max von Sydow. Postava je známá také pod přezdívkou „Lord Krvavohavran“ a objevuje se pouze ve čtvrté a šesté řadě seriálu. Ve čtvrté řadě hraje postavu Struan Rodger, ale dějem se jen mihne. Tato postava je velmi tajemná, a když se objeví na scéně, mnoho diváků nechápe její skutečný význam. Setkáváme se s ním jako s Tříokou vránou, poněkud tajemnou bytostí, která je velmi důležitá a vševidoucí. Vede jednoho z dětských hrdinů, aby se ujal role Tříoké vrány, která bude zásadní na konci příběhu. To uvidíme v osmé řadě. Opět jsme svědky toho, že díky svému věku je tato postava silná, vážená a důležitá.

Walder Frey („Pán přechodu“) – hraje ho 76letý David Bradley, ačkoli samotná postava je 90letá. Některé postavy ze seriálu Hra o trůny jsou tak nepředstavitelně zlé, že je každý ihned nenávidí a v každém díle doufá, že nějakým hrůzostrašným způsobem zemřou. Jednou z nich je i Walder Frey – egocentrický, krutý muž, který je hlavou rodu Freyů. Je s ním také spojována jedna z nejpamátnějších scén v celém seriálu, která se nazývá „Krvavá svatba“, při níž má uzavřít svazek mezi svým rodem a šlechtickým rodem Starků, jednou z nejdůležitějších rodin ve světě Hry o trůny. Samozřejmě vám nepovíme, jak to dopadne – zkazilo by vám to požitek ze sledování! Budete se muset na tento díl podívat sami. Walder Frey se nakonec opravdu dočká toho, co si zaslouží, k radosti fanoušků tak zvítězí spravedlnost, což ve Hře o trůny rozhodně není pravidlem. I když je to postava, kterou všichni ze srdce nenávidí, určitě si ji nespletete a zastává důležitou úlohu v celém příběhu.

Lord velitel Jeor Mormont („Starý medvěd“) – hraje ho 70letý James Cosmo. Lord Mormont je velitelem Noční hlídky v prvních třech řadách seriálu a velmi kladnou postavou, která se chová otcovsky k jednomu z mladších hrdinů. Je ztělesněním síly, odvahy, hodnoty a spravedlnosti. Představuje skutečný archetyp hrdiny, který věří v dobro a musel zažít mnohé, než se dostal tam, kde je dnes. Je oblíbený u mnoha svých mužů díky svému silnému a ráznému vedení a je rovněž postavou, na kterou fanoušci nezapomenou. V jeho případě patří věk bezpochyby mezi jeho silné stránky a je na něj patřičně hrdý. Jeho rada, kterou dal jedné z nejdůležitějších hlavních postav, Jonu Snowovi, skutečně vyjadřuje, jaký je to člověk: „Chceš se jednoho dne stát velitelem? Tak se nauč poslouchat rozkazy.“

Kdy se začne vysílat osmá řada Hry o trůny?

14. dubna 2019.

Pro fanoušky to bylo dlouhé čekání. Objevily se zvěsti, že to bude v lednu nebo dubnu, ale jisté to není. Řada příznivců začala znovu sledovat celý seriál nebo alespoň sedmou řadu, aby měli děj v živé paměti, až přijde osmá řada. Doporučujeme, abyste udělali totéž. Nebo pokud se vám nechce dívat se na všech 67 dílů, zkuste našeho zkráceného průvodce celým seriálem sestávajícího jen ze 30 dílů!

Kdy začínaly ostatní řady Hry o trůny?
1. řada 2. řada 3. řada 4. řada 5. řada 6. řada 7. řada
17. dubna 2011 1. dubna 2012 31. března 2013 6. dubna 2014 12. dubna 2015 24. dubna 2016 16. července 2017

Mapa Západozemí, kterou si můžete vytisknout a která vás provede celým příběhem: nic vám neunikne, aniž byste všechno viděli!

Jak jste si asi domysleli, my všichni ze společnosti Stannah jsme velcí fanoušci Hry o trůny. Proto byl jeden z našich tvůrců obsahu – který je očividně mezi námi fanouškem číslo jedna – opravdu nadšen, když byla uvedena sedmá řada seriálu. Rozhodl se vytvořit „zkráceného průvodce celým seriálem“ sestávajícího z *pouhých* 30 dílů (namísto 67), v němž se dozvíte to hlavní o celém příběhu a všech postavách. Pochopíte tak alespoň 75 % hlavního příběhu a po jeho přečtení budete připraveni na osmou řadu!

Pokud se vám nechce číst knihy ani sledovat všech 67 dílů, ale rádi byste pochopili alespoň 75 % příběhu, klikněte na odkaz níže, který vede k našemu zcela jedinečnému zkrácenému průvodci Hrou o trůny, kterého si můžete vytisknout! Nalepte si ho na ledničku, dejte ho přátelům, rodině či kolegům v práci nebo si jen tak připomeňte, co se odehrálo před uvedením osmé řady!

 • Přístup ke zkrácenému průvodci Hrou o trůny k tisku ve formátu PDF

Rozhodl se vytvořit „zkráceného průvodce celým seriálem“ sestávajícího pouze z těchto dílů:

Toto jsou díly, které najdete v našem zkráceném průvodci Hrou o trůny k tisku. Nezapomeňte si stáhnout verzi k tisku výše!

Proč jsme si oblíbili Hru o trůny?

Na tomto světě není větší síly než síly příběhu.“ – spisovatelka Libba Brayová

Prostě se nám jen líbí dobrý příběh? Může to být tak prosté? Proč se nám pak některé příběhy líbí a jiné ne? Dr. Adam Galpin, profesor mediální psychologie na University of Salford, nám toto téma trochu osvětlil. Shrnuli jsme jeho myšlenky o psychologii, která stojí za tímto fenoménem. Podle něj lidé zbožňují Hru o trůny z těchto důvodů:

 • Má velmi kvalitní produkci.
 • Lidé milují hrdiny a padouchy.
 • Nutí nás přemýšlet o naší lidskosti.
 • Je to jednoduše opravdu velmi dobře natočený televizní seriál.
 • Vytváří křehkou rovnováhu mezi intrikami a jejich důsledky.
 • Je to příležitost uniknout ze skutečného života.
 • Kvůli své spletitosti vyžaduje zapojení a soustředění.
 • Sexuální i násilnické scény jsou považovány za vzrušující.
 • Díky komplikovaným příběhovým liniím jsou diváci výrazně vtaženi do děje.
 • Seriál znázorňuje život i smrt nepředvídatelně a realisticky.
 • Přináší katarzi, protože seriál věnuje každé postavě hodně času a dává divákovi možnost ji poznat.

Hra o trůny je známá tím, že „likviduje“ své postavy – nejen ty nenáviděné, ale především také ty, které jsou velmi oblíbené. Proto může hlavní hrdina zemřít stejně snadno jako padouch, což diváka znervózňuje a emocionálně oslovuje. Sledování seriálu je tak napínavější.

V sedmi odvysílaných řadách zemřelo 1243 postav! The Washington Post vydal velmi detailní přehled postav, které zemřely. Jsou v něm všichni – od každé z hlavních postav až po havrana náhodně zabitého, aby nemohl doručit zprávu. Podívejte se sami, je to opravdu úžasný umělecký výtvor! To tedy muselo dát práci!

Místa ze seriálu Hra o trůny:

Dalším důvodem, proč je tak úžasné sledovat Hru o trůny, je famózní kamera. Krajiny doslova berou dech a je vidět, že se jedná o dílo nejvyšší kvality. V posledních několika letech se v seriálu objevilo několik zemí, proto vám ukážeme některá nejzajímavější místa, kde se příběh odehrává. Pokud se chcete podívat na úplnější seznam, najdete ho tady.

Věž Minčeta, Dubrovník, Chorvatsko (Dům neumírajících) Condé Nast Traveler

Několik scén se natáčelo v překrásném Chorvatsku. Toto je jen jedna z nádherných scenérií, které můžete vidět. Na nejvyšším místě podél městských hradeb Dubrovníku se natáčela scéna z druhé řady s mocnou „Khaleesi“, Daenerys Targaryen.

Dark Hedges, Ballymoney, Severní Irsko (Královská cesta)

Ve Hře o trůny se objevuje hodně okouzlujících pohledů na venkov Severního Irska. Byly využity při natáčení scén odehrávajících se v severní části smyšleného Západozemí.  Konkrétně tato nádherná scéna znázorňuje bukovou alej, která byla podél této venkovské cesty vysázena v 18. století. Jelikož se stromy naklánějí k sobě, vytvořily tajemnou uličku, která je dokonalá pro seriál a představuje hlavní dopravní tepnu: Královskou cestu. Kvůli davům fanoušků, kteří jezdili na toto úžasné místo, musely bohužel místní úřady cestu uzavřít. Průjezdná je jen pro vozidla, která po ní skutečně potřebují projet. Toto místo pořád můžete navštívit, ale jen po svých.

Ait Ben Haddou, Maroko (Yunkai)

Toto místo, které je na seznamu Světového dědictví UNESCO, se nachází v marockém městě Ait Ben Haddou a vzniklo v 17. století. Tento maurský klenot najdete mezi Marrákeší a Saharou. Ve Hře o trůny tvoří pozadí města Yunkai.

Grjótagjá, Island (milostná jeskyně Jona Snowa)

Island je další zemí, která zaznamenala po uvedení Hry o trůny nárůst počtu turistů. V této krásné evropské zemi bylo k natáčení využito několik míst, jejichž scenérie je úchvatná. Jezírko na fotografii výše je velmi památné, protože u něj měla jedna z hlavních postav milostnou scénu s láskou svého života. Je to dokonalé místo k lásce!

Castillo de Almodóvar del Río, Španělsko (Vysoká zahrada)

V několika záběrech Hry o trůny najdeme také teplé iberské barvy Španělska. Španělsko se objevuje ve všech sedmi řadách seriálu a může se nazývat skutečnou zemí Hry o trůny. Je tak ideálním únikem pro tisíce věrných příznivců. Hrad Castillo de Almodóvar del Río je krásným příkladem skutečného hradu, který vás dokáže přenést do bájné země plné dobrodružství a záhad.

Co víme o osmé řadě Hry o trůny?

Tak, teď vám řekneme všechno, co víme! Šéf HBO Casey Bloys objasnil, že natáčení trvalo tak dlouho, protože filmaři chtěli, aby bylo posledních šest dílů tak kvalitních, propracovaných a dokonalých, jak jen to bude možné. Dále jsme se dozvěděli, že každý díl bude dlouhý jako celovečerní film, tzn., že může mít 60–120 minut.

Komunita Hry o trůny s názvem Watchers on the Wall je skupina spisovatelů a přispěvatelů z řad fanoušků, která vytvořila místo, kde se mohou scházet příznivci seriálu. Na jejích stránkách najdete spoustu zajímavých novinek o připravované řadě. Můžeme například očekávat větší a působivější bitvy než kdy dříve, protože podle jejich informací trvalo natáčení jedné z největších bitev v historii celých 55 nocí! To je skutečně úctyhodné číslo! Díky tomu si můžeme uvědomit, kolik úsilí vkládají tvůrci do této závěrečné řady. Určitě tedy bude stát za to čekání!

Podívejte se na video níže, které zveřejnila online komunita Watchers on the Wall, a dozvíte se něco málo o osmé řadě. (Když budete pozorně poslouchat, zaslechnete dokonce i křik!)

Stannah a Hra o trůny: „Dulcius Domi Sedere

Možná si pořád říkáte, co společného má Stannah a seriál Hra o trůny? Žádný div! Ale když se nad tím zamyslíte, Hra o trůny je celá o rodině, cti, kvalitě a možnosti svobodně žít svůj život. A to jsou hodnoty, které ve společnosti Stannah sdílíme! Stannah je již více než 150 let nezávislou, rodinnou firmou a přečkala už půl druhého století hospodářských turbulencí. Pracujeme tvrdě na poskytování nejlepších dostupných produktů, abychom vám vrátili nezávislost a svobodu – jen to děláme bez všech těch mrtvol a krvavých bitev!

Pokud by byla společnost Stannah jedním ze šlechtických rodů Západozemí v Hře o trůny, heslo našeho rodu by bylo: Dulcius Domi Sedere– jak jste si mohli všimnout na našem parádním rodovém erbu na začátku tohoto článku. Tato věta z latiny se dá přeložit jako: „Je příjemné zůstat (nebo sedět) doma!“ Nemyslíte, že je to heslo, které se k nám dokonale hodí? Opravdu se snažíme vám zpříjemnit život tím, že vám u vás doma zajišťujeme bezpečnost a nezávislost. Doufáme, že si užijete tento velkolepý příběh stejně jako my. A pokud ho ještě nesledujete, snad vás tento článek přiměje vstoupit do pozoruhodného a fantastického světa Hry o trůny!