Puchýře - co jsou a jak je léčit a předcházet jim | Stannah

Puchýře - co jsou a jak je léčit a předcházet jim

Puchýře mohou vážně ovlivnit náš život a dokonce mohou vést k dalším zdravotním komplikacím, například k problémům s chůzí. Zjišťovali jsme informace o nejlepší léčbě a prevenci a shromáždili jsme je pro vás v tomto článku! 

Autor článku Stannah

Věděli jste, že chodidlo a kotník mají společně 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 svalů, šlach a vazů? Je skoro neuvěřitelné, že to všechno zapadá do tak malé části našeho těla! A přemýšleli jste někdy o tom, jaký vliv mají nohy na kvalitu života? Podle Clevelandské kliniky projdeme pěšky během svého života čtyřikrát okolo celého světa. Je tedy logické, že asi tři čtvrtiny Američanů nakonec zažijí problémy s chodidlem nebo kotníkem.

Puchýře - co jsou a jak je léčit a předcházet jim

 

Všichni známe termín „puchýř“ a možná jej i máme na své noze, ale možná se stydíme o tom mluvit. Pokud je to váš případ, nejste sami. Naše nohy nám dávají stabilitu a jsou důležitým faktorem, který nás udržuje v rovnováze. Pomáhají nám zabránit tomu, abychom se cítili „otřeseni“, pomáhají nám před pádem.

Z našeho výzkumu vyplývá, že poruchy nohou jsou jedním z hlavních faktorů, pokud jde o zdravotní postižení a sedavý životní styl. To platí zejména u starších žen; puchýře mohou mít i muži, nicméně v mnohem větším měřítku jimi trpí ženy. Postižení nohou, jako například puchýře, mohou drasticky ovlivnit kvalitu života a dokonce narušit naši každodenní rutinu a fyzické aktivity.

Všechny tyto důvody nás vedou k tomu, abychom se podrobněji podívali na to, co vlastně puchýře jsou, co je způsobuje a co s nimi můžete dělat. Než se k nám připojíte na naši cestě péče o nohy, vždy je třeba zdůraznit, že pokud si myslíte, že máte puchýře nebo jiný druh zdravotního problému, měli byste se obrátit na svého lékaře a neměli byste se pokoušet o samoléčbu.

Obsah:

 • Potíže s nohama: Vše o puchýřích
 • Můžeme puchýřům zabránit nebo zvrátit jejich průběh?
 • Jak můžeme puchýřům zabránit nebo zvrátit jejich průběh?
vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte katalog

Žádejte nyní katalog schodišťových výtahů zdarma
Tak získáte všechny potřebné informace jednoduše přímo k vašim dveřím.

Získejte katalog hned teď

Potíže s nohama: Vše o puchýřích

Poruchy nohou jsou vážným problémem, protože mohou způsobit vážné nepohodlí, bolest, snížit kvalitu života a dokonce mají významný vliv na naši rovnováhu – což znamená, že zde existuje mnohem větší pravděpodobnost pádu. Je načase, abychom začali brát naše nohy vážně!

Co je puchýř? Příznaky, příčiny a léčba.

Co je puchýř?

Zdroj: Blausen.com (2014) “Zdravotnická galerie Blausen Medical 2014“.

Puchýř je deformace nohy, kde se jeden prst přiblíží směrem k druhému prstu, vytváří se místo kontaktu na vnější straně nohy, přímo u spodní části prstu. Existuje však několik typů puchýřů:

 • Nejběžnější je puchýř u dospělých na palci chodidla; jeho oficiální název zní: hallux valgus (pochází z latiny a označuje vyvrácení palce).
 • Krejčovský puchýř nebo pupenka (zní to poněkud roztomile, ale roztomilé to vůbec není), je boule na malíčku nohy, která se tvoří na vnější straně nohy na spodní části malíčku.
 • Adolescentní puchýře jsou nejčastější u dívek ve věku 10 až 15 let a jsou pravděpodobně dědičné.

Abychom vám pomohli správně porozumět, představte si zdravou nohu, která je přitisknutá ke špičce. Palec se přitlačí na vrchní stranu druhého prstu, což způsobí metatarsofalangeální (MTP) spojení – nebo spodní část palce vyskočí z nohy, jak vidíme na níže uvedeném obrázku. Špičaté boty jsou běžnou příčinou puchýřů a důvodem jejich progresivního vývoje; nejsou ale nezbytně hlavní příčinou problému.

Co způsobuje puchýře?

Puchýř a pupenka nebo krejčovský puchýř

Zdroj: Orthoinfo – z Americké akademie ortopedických chirurgů

Zde vidíme puchýř (nebo Hallux Valgus) a pupenku (neboli krejčovský puchýř). Existuje několik faktorů, které mohou způsobit puchýře; ačkoli je přesná příčina nejasná, uvedli jsme hlavní důvody:

 

 • Vaše geny
 • Zranění nohou
 • Závažný opakovaný stres
 • Nesprávná obuv
 • Zánětlivý nebo neuromuskulární stav

Když hovoříme o genech, nemyslíme tím, že by se puchýře samy o sobě mohly přenášet z jedné generace na druhou. Co je dědičné a může způsobit puchýř, je náchylnost vaší nohy k rozvinutí puchýřů. Například ploché nohy, nízké oblouky nebo uvolněné šlachy a klouby jsou všechny dědičné a zvyšují riziko vzniku problémů s nohou. Znamená to však také, že pokud víte o pravděpodobnosti rozvinutí puchýřů, protože takové problémy mají i vaši starší rodinní příslušníci, můžete jim také předcházet. Nebo pokud už puchýře máte, můžeme vám říci, jak s nimi zacházet.

Takže do jaké míry přispívá k formování a postupu puchýřů nesprávná obuv? Existuje určitá kontroverze kolem tvrzení, že vysoké podpatky se špičkami nebo těsné boty způsobují puchýře. Nicméně, je také široce známo, že tyto druhy bot přispívají k rozvoji puchýřů, protože vaše noha je neustále udržována v abnormální pozici. Pokud má noha předpoklad k vytvoření puchýřů, lze předpokládat, že udržování špičky v nesprávné poloze jen zhorší tuto deformitu. Nicméně, pokud tomu tak není, neexistuje nic, co by naznačovalo, že nošení těchto typů obuvi způsobuje vytvoření puchýřů.

Puchýře se vyvíjejí v důsledku tlaku na kloub halluxu (nebo na palec), který je způsoben změnami anatomie nohy. To vede k tomu, že člověk posouvá svou váhu na šlachy a klouby nohy. Lidé v profesích, kde se hodně stojí nebo chodí, například ošetřovatelky nebo učitelky, mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou puchýře kvůli vážnému opakujícímu se napětí nohy. To je také případ baletních tanečníků, neboť, jak si dokážete představit, jejich nohy skutečně trpí velkým opakujícím se napětím.

Mezi příčiny puchýřů patří:

 • Zánětlivé nebo neuromuskulární stavy, jako například dna, revmatoidní nebo psoriatická artritida nebo obrna
 • Poranění nohou, jako například vyvrtnutí měkkých tkání, zlomeniny, poranění nervů, dislokace nebo zlomeniny.

Abychom lépe porozuměli našim zákazníkům s artritidou, máme ve společnosti Stannah k dispozici oblek na artritidu, který byl vyvinut v Loughborough University School of Design: oblek, který dokáže napodobovat účinky artritidy na různé části těla. Zaměstnanci společnosti Stannah mohou tento oblek používat, aby se mohli lépe vcítit do problémů našich zákazníků a lépe navrhovat schodišťové výtahy, tak, aby vyhovovaly potřebám těchto zákazníků. Na jedné noze obleku je puchýř, který byl přidán, aby napodoboval přesně pocity osob, které tyto problémy mají.

Jaké jsou příznaky puchýřů?

 

Největším vizuálním symptomem puchýře je samozřejmě boule na noze těsně vedle základny palce. Je to příznak, který je snadno viditelný, takže si toho lidé obvykle všimnou. Dalšími nejčastějšími příznaky jsou:

 • Pocit pálení na palci a v okolní oblasti
 • Obtížnost chůze a pocit nerovnováhy
 • Je obtížné najít boty, ve kterých se dobře chodí
 • Zneklidnění v palci
 • Vaše nohy se snadněji unavují
 • Červená a zhuštěná (zapálená) kůže kolem palce
 • Když se palec protáhne proti ostatním prstům, mohou se vytvářet mozoly

Nakonec, když se vytvoří puchýř, dojde k zápalu části kloubu nazývané „bursa“, tedy k vytvoření vaku plného tekutiny, která obklopuje (nebo zakrývá) kloub. Pokud k tomu dojde, celý kloub bude ztuhlý, a proto bude bolestivý. Ve velmi vážných případech se může druhý prst „zachytit“ mezi palcem a třetím prstem, což způsobuje, že se prsty „ponoří“ pod svou pozici nebo se „přitisknou“ k ostatním prstům. Toto způsobuje situaci označovanou jako „kladivový prst“, viz příklad na obrázku výše.

Léčba puchýřů

Znovu bychom rádi poukázali na to, že byste se měli vždy obrátit na svého lékaře, pokud si myslíte, že máte puchýř nebo jiný zdravotní problém. Je to lepší, než používat samoléčbu.

Než se podíváme na možnosti léčby, musíme uvést, že se jedná o dva způsoby léčby: chirurgická a neoperativní. Bohužel, pokud není puchýř operativně korigován, stane se trvalým, i když existují způsoby, jak snížit nepohodlí nebo bolest a zpomalit progres. Tak to je dobrá zpráva!

Podíváme se na nejčastější (ne-chirurgické) léčebné postupy, které jsou k dispozici pro léčbu halluxu valgus:

 1. Číslem jedna je jednoduše výměna obuvi. Je důležité vyhledat nízkou srovnanou botu s širokou špičkou – botu, která se opravdu hodí. V tomto článku se podíváme podrobněji na správnou obuv.
 2. Udržujte zdravou váhu. Čím více vážíme, tím větší tlak je vyvíjen na nohy.
 3. Používejte podložku. Puchýře můžete chránit pomocí moleskinové / gelové podložky nebo tzv. „krytí puchýře“ – podložky, kterou lze zakoupit v lékárně. Ujistěte se, že je vaše bota dostatečně velká, aby vyhovovala této podložce.
 4. Používání ortéz (aka vložky do bot). Vložka do bot vám pomůže nastavit správnou polohu nohy a zmírnit tlak z puchýře. Když tuto vložku předepsal lékař, bude přesně sedět na noze; je však také možné ji zakoupit na volném trhu.
 5. Dlahy a rozpěrky prstů. Rozpěrky prstů lze použít v prostoru mezi palcem a druhým prstem, pro úlevu a narovnání prstů. Dlahy, které mohou být použity v noci, jsou také běžným nářadím a mohou pomoci snížit bolest a poskytnout větší pohodlí. Dlaha nezvrátí vývoj puchýře, ale aspoň pomůže zastavit zhoršování stavu. (viz obrázek nahoře, příklad dlahy pro puchýře).
 6. Nesteroidní protizánětlivé léky. Léky jako ibuprofen, aspirin a naproxen mohou pomoci při snižování bolesti a otoku.
 7. Teplé obklady, masáže a ledování. Masáže, ultrazvuk a whirlpool mohou pomoci s bolestivým nebo podrážděným puchýřem. Totéž platí pro příjemné teplé obklady nebo pro snížení otoku nebo pro ledování na puchýře (nikdy ne přímo na kůži).
 8. Kortizonové injekce. Poněkud extrémní řešení, které poskytuje pouze dočasnou úlevu od bolesti; injekce snižují otok. Tyto injekce však mají mnoho negativních vedlejších účinků a neměly by být aplikovány lehkovážně.
 9. Prstová cvičení. Někdy mohou prstová cvičení také pomoci snížit bolest a zabránit dalšímu rozvoji puchýře. Můžete cvičit u svého lékaře nebo ve svém vlastním domě.

Jediným způsobem, jak odstranit puchýř, je chirurgický zákrok, ačkoli lékaři doporučují, že tento zákrok by měl být jen posledním řešením – jen pokud máte bolesti po dobu více než jednoho roku, nebo pokud puchýř postupuje do takové míry, že způsobuje jiné problémy, jako například:

 • ztráta rovnováhy
 • obtíže při chůzi
 • kladivové prsty

Pokud se puchýř odstraňuje chirurgicky, je cílem přivést palec zpět do původní polohy. Kosti, vazy, šlachy a nervy jsou nastaveny zpět do správného pořadí a boule je odstraněna. Může být nezbytné umístění čepů nebo šroubů, aby se vše udrželo na místě, v závislosti na závažnosti puchýře. Pokud je nutná osteotomie, znamená to, že lékař poruší a přemístí kost.

Věděli jste? Slovo „puchýř“ pochází z řeckého slova „turnip“ (tuřín), protože boule je často zanícená a zčervená a oteče – jako tuřín!

Chirurgický zásah se může zdát jako nejlepší možnost, protože puchýř má řadu negativních účinků. Proč jej tedy lékaři doporučují jen jako poslední možnost? A proč trvají na tom, aby se nejprve vyzkoušela neoperační léčba? Jaké jsou nejčastější důsledky operace puchýřů? Pojďme se na to podívat:

 1. Není zaručeno, že vás operace zbaví všech vašich příznaků, zvláště když hovoříme o „adolescentím puchýři“. To znamená u pacienta nebylo dosaženo kostní zralosti, a proto je šance, že se puchýř vrátí, mnohem větší.
 2. Úplné uzdravení může trvat déle než jeden rok a pacient nesmí chodit na nohou po dobu nejméně 6 týdnů nebo déle.
 3. Je pravděpodobné, že pacient bude muset na nějakou dobu nosit speciální boty a že bude potřebovat berle.

Chirurgický zákrok z kosmetických důvodů se opravdu nedoporučuje u puchýře hallux valgus, a to kvůli výše uvedeným důsledkům. Navíc, komplikace, jako například tuhost velkého prstového kloubu, neschopnost kosti k úplnému uzdravení a poranění nervu, nejsou běžné, ale mohou nastat.

Pokud potřebujete / rozhodnete se pro chirurgické odstranění, konzultujte tento problém se svým lékařem.

Jaké jsou důsledky neléčených puchýřů? 

Pokud se progresivní puchýř neléčí, může to mít vážné následky. Ve spoustě případů stačí být opatrnější s výběrem obuvi; i to může znemožnit zhoršení stavu. A nezapomeňte, že pokud vám problém nezpůsobuje bolesti a nepohodlí, je váš puchýř v pořádku. Nicméně, pokud neprovedete žádnou nápravu, tedy například pokud máte stále špatně padnoucí boty a stav puchýře se zhoršuje, mohlo by to mít velký negativní dopad na váš život.

V těžkých případech se může váš druhý prst zablokovat a vyrůst směrem vzhůru, jak jsme již zmínili. Můžete však mít v průběhu času i jiné problémy s nohama, protože vaše chůze bude narušena. Čím horší je váš puchýř, tím je chůze těžší a bolestivější. To může vést k tomu, že se budete cítit méně sebejistě, méně stabilně a neklidně, což může mít za následek ztrátu rovnováhy a vytvoření negativního domino efektu, například vážného zranění v důsledku pádu.

Hlavní důsledky neléčených puchýřů:

 • Závažné narušení funkce nohou
 • Možnost poškození ostatních prstů, například v případě kladivového prstu
 • Vrůsty nehtů
 • Obtíže při cvičení a chůzi
 • Možnost tvoření mozolů na spodní straně chodidel
 • Závažné narušení funkce chodidel
 • Poškození ostatních prstů, vytváření kladivových prstů a další problémy
 • Postupná ztráta rovnováhy, zvýšená pravděpodobnost zranění způsobeného pádem
 • Nepohodlí v bříšku v důsledku neustálého přenášení váhy od palce
 • Obtíže při cvičení a chůzi
 • Ztráta rovnováhy, která zvyšuje šanci na zranění související s pádem

Demonstrace zpevnění puchýře v dlaze

Můžeme puchýřům zabránit nebo zvrátit jejich průběh?

Jak jsme již mohli vidět, nechirurgická léčba nemůže puchýř zvrátit. Můžete však snížit bolest a zabránit zhoršení vašeho stavu.

Věděli jste? U žen se mohou rozvinout puchýře během těhotenství, protože hormonální změny mohou uvolňovat šlachy a zplošťovat nohy.

Pokud jde o prevenci proti puchýřům, pokud víte, že jste náchylní k tvoření puchýřů nebo pokud začínáte pozorovat začátky tvoření puchýře, můžete přijmout preventivní opatření, aby nedocházelo k rozvoji problému. Péče o vaše chodidla, zvláště když jste mladší, může být velice přínosná pro váš starší věk. Některá preventivní opatření, která můžete provést:

 • Provádějte cvičení pro posilování nohou (viz nechirurgická léčba). Zkuste například pomocí prstů zvednout kuličku na hraní nebo jiné malé předměty.
 • Nepoužívejte špičaté boty nebo takové boty, ve kterých vám klouže noha. Pokud je už nosíte, noste je pouze na pár hodin a vždy si s sebou berte náhradní sadu pohodlných bot!
 • Čas od času své nohy kontrolujte – pokud budete pravidelně sledovat jejich tvar, uvidíte dříve, že se případně vyvíjí nějaký puchýř.
 • Konzultujte tento problém se svým lékařem nebo na pedikúře.

Nezapomeňte pečovat o své nohy – považujeme je za samozřejmost, když jsme mladší, ale představte si svůj život bez zdravých nohou!

„Naše nohy jsou spojením mezi naším tělem a zemí“ Andrew Weil

Zdroj: